Członkowie kapituły 2023 r.

 

Kapituła ,gospodarze ,organizatorzy i patronaty honorowe 

konkursu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej 2024

 

Kapituła Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej 2023

 

Ewa Trzcińska 

– dziennikarka, prezes Polskiej Izby we Włoszech CAPI z siedzibą w Bolonii. Urodzona w Warszawie, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad 25 letnie doświadczenie promowaniu działalności gospodarczej na rzecz Polski i Włoch, organizacji wystąpień targowych i innych eventów. Dziennikarka i tłumaczka.


Magdalena Pinkwart

Dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, blogerka, podróżniczka, autorka książek i przewodników.
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Życiu Warszawy”; magazynach „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Harper’s Bazaar”, „Zwierciadło”. Komentatorka radiowa i telewizyjna. Równolegle z karierą zawodową przez wiele lat pełniła rolę dziennikarza wolontariusza w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przeprowadziła dziesiątki wywiadów telewizyjnych z Powstańcami. Laureatka nagrody Magellana. Zasiada w jury konkursów i plebiscytów branży turystycznej. Od 2015 roku na emigracji w Wielkiej Brytanii.


Dr. Adrianna Tomczak

Doktor nauk społecznych, specjalistka ds. marketingu i komunikacji.
Zastępczyni Kierownik Biura Polonii w Berlinie, wiceprzewodnicząca Landowego Stowarzyszenia Organizacji Polonijnych w NRW w Niemczech. Prelegentka, trenerka i działaczka polonijna. Managerka w firmie „Younity” odpowiedzialna za komunikację i zarządzanie społecznościami. Autorka ebooków, kursu online i szkoleń rozwojowo-biznesowych dla Polek w Niemczech. Mieszka od 9 lat z rodziną niedaleko Bonn.

Aleksandra Seghi

Filolog włoski, współredaktor portalu informacyjnego Polacy we Włoszech www.polacywewloszech.com. Autorka bloga Moja Toskania www.aleksandraseghi.com oraz licznych artykułów o włoskiej tematyce. Od ponad 20 lat mieszka w Toskanii i organizuje tu warsztaty kulinarne. W Polsce opublikowała osiem książek: Smaki Toskanii, Słodkie pieczone kasztany – toskańskie opowieści ze smakiem, Zielona Toskania, Domowa kuchnia włoska, Pascal 360 stopni, Fan klub bułeczek z rozmarynem czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem, Miasta widma w Toskanii – historia, tradycje, ludzie, Winogrona na żyrandolu czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem.

Urszula Stefańska Andreini

Absolwentka szczecińskiego liceum, a także Szkoły Muzycznej. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet La Sapienza w Rzymie. Specjalizacja w handlu zagranicznym ICE. Ukończyła kurs habilitacyjny uprawniający do nauczania przedmiotów prawno-ekonomicznych , a następnie konkurs włoskiego Ministerstwa Szkolnictwa Publicznego. Mieszka w Rzymie od 1969 roku. W latach 2011 – 2015 była wiceprezesem ,a od roku 2015 do dziś jest Prezesem Związku Polaków we Włoszech.

Pani Senator RP Halina Bieda

Polityk i działaczka samorządowa, w latach 2006–2012 wiceprezydent Bytomia, w 2012 pełniąca funkcję prezydenta tego miasta, radna sejmiku śląskiego V i VI kadencji, senator X kadencji. Członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Senator Wojciech Ziemniak

 

Wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP. Senator X kadencji. Poseł  na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.
Urodził się 25 marca 1956 r. w Czempiniu. Ukończył studia na Wydziale Wychowania Fizycznego w gorzowskiej filii AWF w Poznaniu. Od 1981 pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w SP w Racocie. W latach 1992-2001 pełnił funkcję dyrektora tej szkoły, następnie przez cztery lata był dyrektorem Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w tej wsi. W latach 1991-1999 kierował Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie. W latach 1990-1994 zasiadał w Radzie Miasta Kościan. W latach 1998-2005 sprawował mandat radnego sejmiku wielkopolskiego I i II kadencji. Działał w AWS i SKL. Następnie związał się z Platformą Obywatelską, z ramienia której w 2005 został wybrany do Sejmu. W latach 2009 do 2013 oraz 2016 do 2017 członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Obecnie jest członkiem Rady fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej oraz Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego.
W Senacie X kadencji jest:
– wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą,
– członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Jacek Harasimowicz –  Kancelaria Prawa Polonii

Radca prawny- prowadzi obsługę prawną przedsiębiorców oraz samorządów. Pomaga rozwiązać problemy prawne w Polsce i osób przebywających za granicą. Reprezentuje klientów przed sądami, urzędami i organami administracji. Pomysłodawca Fundacji Prawa Polonii – początek działalności planowany jest na kwiecień 2021r. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Studiów Podyplomowych Prawa Zamówień Publicznych Uniwersytety Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu w Mariborze. Ukończył kursy Szkoły Prawa Niemieckiego organizowany przez Wydziałem Prawa Humboldt Universität zu Berlin oraz Summer School of American Law, organizowanego przez Michigan State University College of Law. W 2019r. wspierał pro bono osoby poszkodowane w wyniku upadku giełdy kryptowalut – BitMarket.pl. Główny obszar działalności to prawo cywilne, rodzinne i spadkowe.