Laureaci Plebiscytu

2021

I edycja

 

 

 

Marzena Nowak z Niemiec

 

Marzena jest aktywną, odważną i wspierającą innych kobietą. Przeszła dokładnie taką samą drogę na emigracji jak wiele kobiet, które mogą obecnie liczyć na jej pomoc. Udziela wsparcia ponad politycznymi podziałami, bez względu na wyznanie, wiek czy życiową sytuację. Jej głównym motto jest: nie oceniamy – pomagamy mądrze.
Uważa, że droga kobiety na emigracji jest podwójnie ciężka. Wkładają więcej wysiłku w to, żeby znaleźć pracę, by się odnaleźć w nowym miejscu, kulturze i środowisku. Osobiste doświadczenia sprawiły, że obecne działania Marzeny są skoncentrowane na ułatwieniu kobiecej community w szybszej integracji w nowym kraju, a szczególnie w wielokulturowym Berlin, który stawia przed nowoprzybyłymi niełatwe wyzwania. Integracja ze społeczeństwem niemieckim przy jednoczesnym zachowaniu swojej wyjątkowej tożsamości kulturowej to główny cel tych działań.
Trudności z realizacją zawodową, uznaniem dyplomów, wyzwania zdrowotne (również emocjonalne), temat dzieci i rodziny, własny rozwój czy biznes, do tego dostęp do specjalistów, również polskojęzycznych, Networking- to tematy jakie porusza Marzena. Jednym z projektów jakie zainicjowała w Berlinie, jest cykl spotkań polskojęzycznych doradztw. Baza kontaktów, jest na bieżąco aktualizowana, co jest niespotykane w polskojęzycznych organizacjach, to wszystko umożliwia komunikację z całym system berlińskich instytucji i urzędów. Dotyczy to nie tylko wspomnianej już wyżej integracji wewnątrz polskiego środowiska, ale przede wszystkim możliwość szybkiego zaaklimatyzowania się i odnalezienia wśród niemieckiej i wielokulturowej berlińskiej społeczności.
Jej otwartość na pomysły i inicjatywy kobiet, współpraca z organizacjami innych narodowości,  a co najważniejsze umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby kobiecych środowisk, pozwoliło w ramach stowarzyszenia Polki w Berlinie e.V.. zorganizować i przeprowadzić, przy wsparciu wielu ekspertek z różnych dziedzin:
– Cykl wykładów i warsztatów ‚‚Kształcenie dla zdrowia i kariery” 
– Pojekt ”Rodzina w Berlinie’’ wraz z telefonem zaufania- psychologiczną infolinią, która zyskała szczególne znaczenie w czasie pandemii
– Poradnik „Polka w Berlinie’’, wyjątkowe kompendium wiedzy i doświadczeń stworzone przez emigrantki dla emigrantek, który doczekał się już 3 wydań i jest na bieżąco uaktualniany. Poradnik dostępny jest za darmo w wersji drukowanej i elektronicznej. Zawarte są w nim obszerne informacje z takich dziedzin jak: miejsca integracji i kultury, system edukacji szkolnej, rozwój dzieci i ich prawa, system kształcenia, nauka języka niemieckiego, uznawanie i respektowanie kwalifikacji zawodowych, praca i kształcenie zawodowe dla dorosłych, zdrowie i system opieki zdrowotnej, abc rodzica w Berlinie, wielojęzyczność),
– Kampanie informacyjne o Jugendamt i możliwości współpracy z niemieckimi urzędami i wydanie broszury informacyjnej, która wyjaśnia i zwalcza stereotypy wyobrażeniowe wśród Polaków na temat tej instytucji. Jedną z ostatnich inicjatyw Marzeny jest „Kobieca Manufaktura Rozwoju” – Networking w Berlinie. Projekt, który powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do wymiany myśli, otwartych dyskusji oraz kobiecych spotkań, a także w ramch jego realizacji jest prowadzony cykl warsztatów i szkoleń organizowanych na platformie zoom.
(więcej na stronie: www.polkiwberlinie.de, która została przystosowana również dla osób niepełnosprawnych).
Pandemia postawiła pod znakiem zapytania dotychczasowa działalność stowarzyszenia, wielu pomysłów nie udało się zrealizować. Marzena, we współpracy z kobietami, które chciały się zaangażować zareagowała na potrzebę chwili. Lockdown i pandemia pokazały, że głównym problemem kobiet stała się przemoc domowa. I znów dzięki sieci kontaktów, zaangażowaniu i szybkiej reakcji udało się pomóc wielu kobietom. Stowarzyszenie Polki w Berlinie działa już 8 lat. Marzena, na rzecz kobiecej i polskiej community – drugie tyle. I wszystko organizowane jest z domowego biura, nie rzadko nawet z samochodu, bo Polki nie mają swojej siedziby, dlatego jednym z marzeń Stowarzyszenia jest znalezienie funduszy na otworzenie siedziby, która pozwoliłaby prowadzić kolejne projekty na jeszcze szersza skalę. LINK

Aneta Malinowska z Włoch

Aneta to kobieta pełna pomysłów, serdeczna i ciepła. Od lat aktywnie działa na rzecz Polonii we Włoszech. Korespondent polskiego portalu ,,Polacy we Włoszech i założycielka grupy Polacy z Bolonii. Przestrzeń, którą zarządzą Aneta, ma charakter integracyjno/informacyjna i zajmuje się m. in. promowaniem ważnych wydarzeń, pomaganiem osobom w dotkniętych różnymi sytuacjami życiowymi, wymianą informacji pożytecznych dla mieszkańców Bolonii i okolic, organizacją spotkań polonijnych. Aneta wielokrotnie wspierała Polaków na różne sposoby, często goszcząc nawet potrzebujących rodaków w swoim własnym domu. Aneta wielokrotnie reprezentowała Polskę na wystawach fotograficznych i malarskich oraz jest założycielką projektu promującego ,,Polskie Dumne Kobiety na świecie,,. Jak podpowiada sama nazwa projektu, jego celem jest przedstawienie w formie zbiorowego portretu obrazu polskiej kobiety za granicą, która nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach i jest z tego dumna. 
Aneta jest osobą, która nie poprzestaje na pomysłach i ciągle je realizuje.

Paweł Bury  z Irlandii

Paweł to barwna postać na polonijnej mapie Irlandii. Dziennikarz, publicysta, operator filmowy.
Kocha muzykę, jest pasjonatem wszystkiego co związane z realizacją telewizyjną i tym kanałem opisywania świata. Od wielu lat tworzy kanał „Music Dublin / Muzyczny Dublin”, który jest kulturalno – muzyczną wizytówką życia irlandzkiej Polonii. Aby doskonalić swój warsztat ukończył krakowską Szkołę Filmową AMA, na wydziale operatorskim. Oprócz rozmów z gwiazdami polskiej estrady, filmu i teatru, Pawła interesuje także los naszych rodaków, których wiatry rzuciły na Szmaragdową Wyspę. Pogodzenie pracy zawodowej i pasji na Wyspie z regularnymi (co dwa tygodnie) naukowymi podróżami do Krakowa wymagały od niego dużo zaangażowania, ale jak często powtarza – robienie tego, co się kocha, wymaga od nas wysiłku i organizacji, ale za to radość z osiągnięcia celu, osładza absolutnie wszystko. „Rób to co kochasz” to jego życiowa domena.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom I edycji konkursu!