Wyróżnienia

Wyróżnienia przyznane

w I edycji konkursu

Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztynskiej

2021

 

Wyróżnienie przyznane przez publiczność:

 

Katarzyna Bracisiewicz z Hiszpanii

Pani Katarzyna została wyróżniona przez publiczność za największą ilość oddanych głosów. Jest nauczycielem i dyrektorem polonijnej szkoły, a także prezesem Polskiego Stowarzyszenia im. Karola Wojtyły w Segovii. Niezwykle uwrażliwiona na cierpienie i potrzeby innych, nie ustaje w poszukiwaniu rozwiązań problemów, zachowując przy tym niezwykłą skromność. Jej praca na rzecz Polonii w Segovii i w Hiszpanii jest bardzo dobrze znana również w innych częściach Europy. Dla niej ważne jest jednoczenie Polaków, dlatego jako osoba kreatywna jest pomysłodawczynią wielu projektów.

 

Wyróżnienia przyznane przez Kapitułę: 

 

Sylwia Jasion z Niemiec

Pani Sylwia została wyróżniona za niesienie pomocy najsłabszym Polakom na obczyźnie. Działalność Pani Sylwii można określić jako przełomową dla wielu osób, którym pomogła, bowiem niesie pomoc osobom w kryzysie bezdomności, Pomaga Polakom w Niemczech, którzy nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości i zatracili motywację do działania. Pani Sylwia jest jak dobry duch, który wyciąga pomocną dłoń do potrzebujących pomocy.

Christina Masalska z Litwy

Pani Christina została wyróżniona za bardzo aktywną działalność polonijną na Litwie – kraju, w którym relacje między Polakami a Litwinami nie są proste. Pomimo trudności i różnic udaje jej się realizować liczne projekty i konkursy, ale przede wszystkim jest nauczycielką historii, która opowiada młodzieży o historii Polski i daje namiastkę Ojczyzny na obczyźnie.

Artur Kaźmierczak z Irlandii

Pan Artur otrzymał wyróżniony za swoją działalność społeczną na rzecz Polonii w Irlandii. Jest wspaniałym przykładem tego, jak sport, a konkretnie piłka nożna, łączy ludzi. Prowadzona przez niego akademia piłkarska pozwala na integrację polskich dzieci i młodzieży w Dublinie. Dzięki wspólnym treningom młodzi ludzie mają okazję poznać się lepiej, poczuć się częścią społeczności i odnaleźć się w obcym kraju.

Marcin Całka z Wielkiej Brytanii

Pan Marcin został wyróżniony za pomoc Polakom na emigracji. Człowiek z sercem na dłoni, który nie zostawi bez pomocy żadnego Polaka. Za powołanie do życia wielu różnorodnych organizacji polonijnych i działalność społeczną na rzecz lokalnej Polonii na wielu różnych polach: w Polskiej Szkole, polskim Klubie Morsa, polskim Klubie Biznesu, w polskich Szkółkach Piłkarskich.

Katarzyna Orzech z Włoch

Pani Katarzyna została wyróżniona za swoją działalność społeczną i kulturową. Od wielu lat angażuje się w działalność polonijną biorąc udział w wielu wydarzeniach i akcjach charytatywnych organizowanych przez Polaków za granicą. Występuje dla publiczności polonijnej zupełnie charytatywnie. Twórczyni projektu dla Polonii ,,VARI GUSTI”.

Helena Knapczyk z USA

Pani Helena została wyróżniona za swoją działalność społeczną i za promowanie historii Polski za granicą. Pani Helena jest przykładem jak to bez względu na wiek, można aktywnie działać kolonijnie. Była naocznym świadkiem II wojny Światowej i działań 2. Korpusu Polskiego, o czym opowiada w autorskich książkach napisanych wspólnie ze swoim mężem.

 

 

Wyróżnienia honorowe przyznane poza konkursem:

Urszula Stefańska Andreini 

Pani Urszula Stefańska Andreini jest od 20125 roku Prezesem Związku Polaków we Włoszech. Pani Urszula 0trzymała wyróżniona za swoją wieloletnią działalność na rzecz włoskiej Polonii.

Luca Palmarini

Pan Luca Palmarini jest Doktorem Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Jagielońskim. Pan Luca 0trzymał wyróżnienie za promocję Polski wśród społeczeństwa włoskiego. Autor książek o Polsce w języku włoskim.